VDO 333-055-002C
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 100 mm - 4 Inch and 105 mm - 4 1/8 Inch |
| Installation depth: | 91 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | Optional 0.5mm - 23mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 0.5 mm - 12 mm |
| Flushmount mounting: | None |
| Speed measuring range: | 0 to 3,000 RPM |
| Display Features: | Operating hours counter |
| Tachometer input signal: | Alternator Connection Clamp: W Ignition connection Terminal 1 |
| Measurement accuracy: | No Statement VDO Available |
| Connection: | 8-Pin flat plug connector 6.3 x 0.8mm |
| Connection scale lighting: | Flat plug 6.3 x 0.8mm (4x) |
| Supply voltage: | 11 - 30 Volt DC |
| Power consumption without shell lighting: | < 100 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| Short-circuit resistance: | No VDO |
| Graduation: | 320° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Floodlight Double - 12V - 3.4 Watt White - Green - Red and 24V - 3 Watt - Optional |
| Pointer: | Red backlight |
| Alarm indication: | None |
| Programmable: | Yes |
| Model: | Cockpit International |
| Front glass type: | Single - Anti-Glare |
| Standard front ring: | Triangle black (Screw ring) |
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone resistant - UV resistant |
| Back protection class | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | No statement VDO available |
| Operating Temperature: | -20°C to +70°C |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | No Statement VDO Available |
| Vibration test 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC Test: | According to EN 13309 and ISO 13677 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic Fire Retardant |
Data sheet
Specific References