VDO 180-035-008G
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 67.5 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | Not available |
| Panel thickness with bracket mounting: | 0.5 mm - 8 mm |
| Flushmount mounting: | None |
| Oil temperature measuring range: | +40°C to +150°C |
| Input signal oil temperature gauge: | Mechanical - Dry sensor M10 x 1 Length 2,600 mm |
| Measurement accuracy: | No Statement VDO Available |
| Connection: | M10 x 1 Length 2.600 mm |
| Connection scale lighting: | Flat plug 6.3 x 0.8mm (2x) |
| Supply voltage only with shell lighting: | 12 Volt standard - 24 Volt optional |
| Scale lighting power consumption: | 12 Volt 2 Watt - 24 Volt 2 Watt |
| Reverse polarity protection: | Not applicable |
| Short-circuit resistance: | Not applicable |
| Graduation: | 90° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Floodlight 12V - 3.4 Watt White - Green - Red and 24V - 3 Watt - Optional |
| Pointer: | Red backlight |
| Alarm indication: | None |
| Programmable: | No |
| Model: | Cockpit International |
| Front glass type: | Single - Anti-Glare |
| Standard front ring: | Triangle black (Screw ring) |
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone resistant - UV resistant |
| Back protection class | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | No statement VDO available |
| Operating Temperature: | -30°C to +85°C |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | No statement VDO available |
| Vibration test 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC Test: | According to EN 13309 and ISO 13677 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic Fire Retardant |
Data sheet
Specific References
You might also like