VDO 224-082-005-118R
| Tube length: | 454.5 mm ± 2.0 mm |
| Minimum tank depth: | 454.5 mm ± 2.0 mm + 4.0 mm |
| Auxiliary spring: | No |
| Mounting flange: | 5-Hole SAE 54 mm |
| Operating Temperature: | -25 °C to +65 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 81.3 Ohms ± 1.8 Ohms |
| Resistance value full: | 0.8 Ohm ± 0.4 Ohm |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Fuel tube sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| VDO 2010 EN Tubular Standard 54mm: | Page 1 - 5 |
Data sheet
Specific References