Technical description Ø54mm Fuel Tube Float Sensor:
VDO 224-082-005-101R specifications:
Mechanical properties:
| Tube length: | 418.5 mm ± 2.0 mm |
| Minimum tank depth: | 418.5 mm ± 2.0 mm + 4.0 mm |
| Auxiliary spring: | No |
| Mounting flange: | 5-Hole SAE 54 mm |
| Operating Temperature: | -25 °C to +65 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 74.5 Ohm ± 1.6 Ohm |
| Resistance value full: | 0.8 Ohm ± 0.4 Ohm |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Fuel tube sensor output signal: | 1-pole min to ground |
Datasheets and tables:
| VDO 2010 EN Tubular Standard 54mm: | Page 1 - 5 |
Replacement Item:
- VDO 224-082-005-101R Standard 54mm Metal Fuel Tube Float Level Sensor
- VDO Sensors are - unless otherwise stated - delivered without connection material
224-082-005-101R
Data sheet
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- 400 mm to 450 mm
- Signal analog
- Empty - Full : 60-90 - 0.5 Ohm
- Sensor type
- Tube Sensors 54mm Aluminum
- Sensor signal
- Minus in mass
- Country of origin
- Czech Republic
- Installation size
- 54mm SAE 5-Hole Flange
- Connector type
- M4 Hex Nut
- Communication
- Analogue
- Category
- Fuel level sensors
- Article status
- Expired product
Specific References
- EAN13
- 4103590696298
- MPN
- 224-082-005-101R