Technical description Ø54mm Fuel Tube Float Sensor:
VDO ES-224-011-0180G specifications:
Mechanical properties:
| Tube length: | 180 mm ± 2.0 mm |
| Minimum tank depth: | 180mm ± 2.0mm + 4.0mm |
| Auxiliary spring: | No |
| Mounting flange: | 5-Hole SAE 54 mm |
| Operating Temperature: | -30°C to +70°C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 0 Ohm ± 2.5 Ohm |
| Resistance value full: | 180 Ohm ± 1.5 Ohm |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Fuel tube sensor output signal: | 2-pole |
Retail packaging:
- VDO ES-224-011-0180G Standard 54mm Metal Fuel Tube Float Level Sensor
- Safety Instructions
- Installation Instructions
ES-224-011-0180G
Data sheet
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- 200 mm to 250 mm
- Signal analog
- Empty - Full : 0 - 180 Ohm
- Sensor type
- Tube sensors 54mm stainless steel
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Country of origin
- China
- Installation size
- 54mm SAE 5-Hole Flange
- Connector type
- None
- Communication
- Analogue
- Category
- Fuel level sensors
- Article status
- Limited availability of run-out item
Specific References
- MPN
- ES-224-011-0180G