Functional description Cockpit International Ammeter:
VDO Cockpit International Ammeters are used to measure the charging and discharging current of the battery and serve to check the alternator operation. The Cockpit International Ammeter 150 Ampere works with the help of a shunt. This shunt is a low-impedance resistor that is incorporated into the battery cable. The advantage of this is that the battery cable does not have to be routed to the instrument. The battery cable is connected to the shunt and the Ammeter is then controlled by cables with a normal thickness of 0.75-1.5 mm2. The Cockpit International gauges are available in the Ampèrages 30 – 60 – 100 and 150. The VDO ammeters are equipped with LED backlight scale and pointer lighting. They have a very clear and easy-to-read white or black scale with red or white pointer for optimal contrast. There are 9 different models of interchangeable front rings in 3 different colors and 3 different profiles. The VDO Cockpit International gauges can literally and figuratively take a beating. The front of the instruments is dust and waterproof with protection class IP67. The vibration resistance is 25G. The maximum ambient temperature is 80°C with a plastic front ring and when using a chrome front ring it is 70°C. The Cockpit International marine series is equipped with a double anti-fog lens. The standard series has a single lens. VDO Cockpit International instruments are protected against polarity reversal and short circuits. Below you will find the full specifications. If you have any questions about VDO ammeters, you can contact us by e-mail. Our technical staff will be happy to advise you on the VDO programme and, of course, on our other products in the field of ship technology.
VDO Cockpit International 190 037 001C Specifications:
Dimensions and assembly:
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 67.5 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | Not available |
| Panel thickness with bracket mounting: | 0.5 mm - 8 mm |
| Flushmount mounting: | None |
Functional:
| Ampere Measurement Range: | -30A to +30A DC |
| Shunt: | Not applicable |
| Input signal ammeter: | -30A to +30A DC |
| Measurement accuracy: | No Statement VDO Available |
| Connection: | M5 with hex nut |
| Connection scale lighting: | Flat plug 6.3 x 0.8mm (2x) |
Power supply:
| Supply voltage only with shell lighting: | 12 Volt standard - 24 Volt optional |
| Scale lighting power consumption: | 12 Volt 2 Watt - 24 Volt 2 Watt |
| Reverse polarity protection: | Not applicable |
| Short-circuit resistance: | Not applicable |
Scale & pointer:
| Graduation: | 320° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | (Option) Floodlight 12V - 2 Watt White - Green - Red or 24V - 2 Watt |
| Pointer: | Red backlight |
| Alarm indication: | None |
| Programmable: | No |
Version:
| Model: | Cockpit International |
| Front glass type: | Single - Anti-Glare |
| Standard front ring: | Triangle black (Screw ring) |
Degree of protection and certification:
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone resistant - UV resistant |
| Back protection class | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | No Statement VDO Available |
| Operating Temperature: | -30°C to +85°C |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | No statement VDO available |
| Vibration test 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC Test: | According to EN 13309 and ISO 13677 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic Fire Retardant |
OEM (10 pcs) packing:
- VDO Cockpit International 190 037 001C Ammeter
- Order connection material separately
- Chrome-plated mounting bracket