Veratron A2C59506160
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
| Entrance: | 6 N/O contacts with ground |
| Led WL1 Amber: | ISO Symbol Fuel Level |
| LED WL2 Red: | ISO Symbol Cooling Water Temperature |
| LED WL3 Red: | ISO Symbol Battery voltage |
| LED WL4 Red: | ISO Oil Pressure Symbol |
| LED WL5 Red: | ISO Symbol Oil temperature |
| Led WL6 Amber: | ISO symbol preheating |
| Suitable sensors: | Veratron Pressure switches Veratron Temperature switches Universal N/O contacts |
| Connection: | Hirschmann 8 pin MQS connector |
| Supply voltage: | 8 to 16 Volts |
| Power consumption: | 20mA per warning LED |
| Reverse polarity protection: | No Veratron |
| Short-circuit resistance: | No Veratron |
Scale color:BlackScale lighting:Amber LED backlight 605nm
| Model: | Veratron ViewLine Standard |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Triangle chrome (Interchangeable) |
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +70°C (Front ring chrome) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test | 25G - 6ms - 1Hz |
| Shock test: | 100G - 11ms |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Data sheet
Specific References