Technical description siphon float drinking water level sensor:
VDO 226 828 001 001K Specifications:
Mechanical properties:
| Tank depth: | 200 mm - 600 mm |
| Mounting flange: | 54 mm |
| Tank types: | Plastic - Stainless Steel - Aluminum |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Liquids: | Drinking water |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 3 Ohms |
| Resistance value full: | 180 Ohms |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
Datasheets and tables:
| VDO 2014 EN Full Program Catalog: | Page 205 |
Retail packaging:
- VDO 226 828 001 001K Drinking Water Level Sensor
- VDO Sensors are - unless otherwise stated - supplied without connection material
226-828-001-001K
Data sheet
- Measuring range
- Drinking water siphon sensors
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- Yes
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- 200 mm to 600 mm
- Signal analog
- Empty - Full : 3 - 180 Ohm
- Sensor signal
- Minus in mass
- Sensor material
- Stainless steel
- Installation size
- 54mm SAE 5-Hole Flange
- Functionality
- Drinking water level
- Connector type
- Flat plug 6.3 x 0.8 mm
- Communication
- Analogue
- Category
- Water level sensors
- Article status
- Expired product
- Alternate format
- 828/1/1
Specific References
- EAN13
- 7640178725027
- MPN
- 226-828-001-001K