VDO OceanLine N02-240-802
The use of VDO tank sensors (capacitive) protects you from surprises. The VDO 4-20 mA sensor N02-240-802 is designed for use in drinking water tanks and guarantees reliable measurement. Absolutely wear-free because the sensor has no moving parts. The sensor can be shortened depending on the tank depth. This sensor is not suitable for aluminum tanks. It is also recommended to use the sensor only for drinking water tanks. Delivery includes mounting flange and gasket. Applicable for 12 Volt and 24 Volt systems and suitable for all instruments with a 4-20mA input.
| Tank depth: | 80 mm - 600 mm |
| Outer diameter sensor surface-mounted part: | 71 mm |
| Sensor net hole size: | 42 mm |
| Mounting flange: | 54 mm |
| Sensor height above tank: | 32 mm |
| Tank types: | Plastic and stainless steel - no aluminum |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Liquids: | Drinking water |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Output signal: | 4 - 20 mA |
| Warning contact: | None |
Data sheet
Specific References
You might also like