€347.99 (VAT Excl.)
Veratron N02-240-404
The use of VDO tank sensors (capacitive) in combination with a ViewLine drinking water level meter protects you from surprises. The VDO 4-20 mA sensors N02-240-402 - N02-240-404 - N02-240-406 are designed for use in drinking water tanks and guarantee reliable measurement. Absolutely wear-free because the sensors have no moving parts. The sensors can be shortened depending on the tank depth and are available in 3 different base lengths. This series is not suitable for aluminum tanks. It is also recommended to use the sensors only for drinking water tanks. Delivery includes mounting flange and gasket. Applicable for 12 Volt and 24 Volt systems and suitable for all instruments with a 4-20mA input.
| Tank depth: | 600 mm - 1,200 mm |
| Outer diameter sensor surface-mounted part: | 71 mm |
| Sensor net hole size: | 42 mm |
| Mounting flange: | 54 mm |
| Sensor height above tank: | 32 mm |
| Tank types: | Plastic and stainless steel - no aluminum |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Liquids: | Drinking water |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Output signal: | 4 - 20 mA |
| Warning contact: | None |
| VDO 2014 EN Full Program Catalog: | Page 205 |
| Type of connection: |
Data sheet
Specific References