VDO 301-020-001C
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 61 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5 mm - 23 mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | Not available |
| Flushmount mounting: | None |
| Fuel level measurement range: | 0 - 1/2 - 1/1 |
| Fuel level gauge input signal: | VDO Siphon float 3 - 180 Ohm EU |
| Measurement accuracy: | No statement VDO available |
| Connection: | Flat plug 6.3 x 0.8mm (3x) |
| Connection scale lighting: | Flat plug 6.3 x 0.8mm (2x) |
| Supply voltage: | 21.5 - 30 Volt DC |
| Power consumption without shell lighting: | < 86 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| Short-circuit resistance: | No statement VDO |
| Graduation: | 90° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Backlight 12V - 2 Watt White - Green - Red and 24V - 2 Watt - Optional |
| Pointer: | Red backlight |
| Alarm indication: | None |
| Programmable: | No |
| Model: | Cockpit Vision |
| Front glass type: | Single - Anti-Glare |
| Standard front ring: | Triangle black (Screw ring) |
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone resistant - UV resistant |
| Back protection class | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | No Statement VDO Available |
| Operating Temperature: | -30°C to +85°C |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | No statement VDO available |
| Vibration test 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC Test: | According to EN 13309 and ISO 13677 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic Fire Retardant |
Data sheet
Specific References