Technical description Liquid Level Switch:
VDO 395 262 001 016G Specifications:
Mechanical properties:
| Installation Length (L): | 77.5 mm ± 1.5 mm |
| Contact level(S): | 52.5 mm ± 3.0 mm |
| Assembly | M22 x 1.5 |
| Operating Temperature: | -30 °C to +100 °C |
| Liquid: | Diesel |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 12 V DC |
| Warning contact: | Max 2W |
| Liquid level switch output signal: | 1-pole min to ground |
Retail packaging:
- 20 pieces VDO 395 262 001 016G Standard liquid level switch
- VDO Sensors are - unless otherwise stated - supplied without connection material
395-262-001-016G
Data sheet
- Supply voltage
- 12 Volts DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor OEM bulk packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Signal analog
- Contact closes at limit value
- Sensor signal
- Minus in mass
- Country of origin
- Germany
- Connector type
- M4 Flat plug 6.3 x 0.8 mm
- Communication
- Analogue
- Article status
- Expired product
- Sensor element length
- 77.5mm
- Shift level
- 52.5mm
Specific References
- EAN13
- 4103590949844
- MPN
- 395-262-001-016G