Technical Description Fluid Level Switch:
VDO 395 462 001 005C Full technical specifications:
Mechanical features:
| Installation length (L): | 175 mm ± 1.5 mm |
| Contact level(s): | 150 mm ± 3.0 mm |
| Mounting: | M22 x 1.5 |
| Operating temperature: | -30 °C to +100 °C |
| Liquid: | Diesel |
Electrical features:
| Operating voltage: | 24 V DC |
| Warning contact | max. 3W |
| Liquid level switch output signal: | Common ground |
Retail package:
- VDO 395 462 001 005C Fluid Level Switch
- VDO Sensors are - unless otherwise noted - delivered without connecting material
395-462-001-005C
Data sheet
- Supply voltage
- 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor OEM bulk packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Signal analog
- Contact closes at limit value
- Sensor signal
- Minus in mass
- Country of origin
- Germany
- Connector type
- M4 Flat plug 6.3 x 0.8 mm
- Communication
- Analogue
- Article status
- Available to order
- Sensor element length
- 175mm
- Shift level
- 150mm
Specific References
- EAN13
- 4103590691828
- MPN
- 395-462-001-005C