Technical Description Fluid Level Switch:
VDO 395 462 001 007C Full technical specifications:
Mechanical features:
| Installation length (L): | 85mm ± 1.5mm |
| Contact level(s): | 60 mm ± 3.0 mm |
| Mounting: | M22 x 1.5 |
| Operating temperature: | -30 °C to +100 °C |
| Liquid: | Gear oil/Diesel |
Electrical features:
| Operating voltage: | 24 V DC |
| Warning contact | max. 3W |
| Liquid level switch output signal: | Common ground |
Retail package:
- 20 pieces VDO 395 462 001 007C Fluid Level Switch
- VDO Sensors are - unless otherwise noted - delivered without connecting material
395-462-001-007C
Data sheet
- Supply voltage
- 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor OEM bulk packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Signal analog
- Contact closes at limit value
- Sensor signal
- Minus in mass
- Country of origin
- Germany
- Connector type
- M4 Hex Nut
- Communication
- Analogue
- Article status
- Available to order
- Sensor element length
- 85mm
- Shift level
- 60mm
Specific References
- EAN13
- 4103590691835
- MPN
- 395-462-001-007C