Description Cockpit International Engine hours counter:
VDO Cockpit International 331 810 012 007G specifications:
Sizes and mounting:
| Installation (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 53 mm |
| Locking height with Spinlock nut: | 0.5 mm - 20 mm |
| Locking height with bracket: | Not available |
| Flushmount: | None |
Functionality:
| EHC Measurement range: | 0 - 99999.9 Hours |
| Signal input engine hours counter (EHC): | Plus ignition switch |
| Accuracy: | ± 5s per day at room temperature |
| Connection: | AMP Male blade connector 6.3 x 0.8mm (2x) |
| Illumination connection: | Optional |
Power supply:
| Operating voltage: | 21.5 - 30 Volt DC |
| Current consumption without illumination: | < 23 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| Short circuit protection: | Not specified by VDO |
Dial & Pointer:
| Dial: | 6 Digits |
| Dial colour: | Black |
| Dial Illumination: | Optional |
| Digits: | White |
| Warning indication: | None |
| Programming: | None |
Design:
| Model: | Cockpit International |
| Lens: | Single - Anti-glare |
| Standard bezel: | Triangular black (Threaded ring) |
Protection and standards:
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone proof - UV proof |
| Rear protection class: | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | Not specified by VDO |
| Operating temperature: | -30°C to +85°C |
| CE standard: | Yes |
| DNV GL Certification: | Not specified by VDO |
| Mechanical shock 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC test: | According to EN 13309 and ISO 13766 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic flame retardant |
Retail package:
- VDO Cockpit International 331 810 012 007G Engine hours counter
- Spinlock nut
- Connecting material order separately
331-810-012-007G
Data sheet
- Measuring range
- 0 - 99999.9 H
- Warning indication
- None
- Supply voltage
- 21.5 - 30 Volt DC
- Packaging
- VDO Instrument OEM Packaging
- Application
- VDO Engine control
- Signal analog
- Plus ignition switch Ignition
- Series
- VDO Cockpit International
- Meter scale
- Single
- Lens
- Plastic single anti-reflective
- Country of origin
- Malaysia
- Color
- Black
- IP Class front
- IP64 (DIN 40050)
- Installation size
- 52 mm - 2 1/16 Inch
- Functionality
- Service intervals
- Front ring interchangeable
- Yes - Special tools required
- Front ring model
- Black triangle
- Communication
- Analogue
- Category
- Engine Hours counters
- Article status
- Available to order
Specific References
- EAN13
- 4103590690098
- MPN
- 331-810-012-007G