€56.98 (VAT Excl.)
Veratron B00005303
| Diameters: - Built-in - Outside - Flushmount: | 52mm-2 1/16 Inch : 59.25mm-2 1/3 Inch : 48.1mm |
| Installation depth with connector | Standard 65mm - Flushmount 65mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm - Optional kit A2C59510854 |
| Panel thickness Flushmount: | 1.5mm - 3mm - Optional kit A2C59510864 |
| Combi operating hours and voltage: | Operating hours: 99999.9 hours - 8 - 48V DC |
| Primary display scale measurement range: | Operating hours: 99999.9 hours |
| Secondary display scale measurement range: | Battery voltage: 8 - 48V DC |
| Input signal ViewLine B00005302 Voltmeter - Counter operating hours: | Plus ignition switch (Ignition) |
| Measurement system: | NNB |
| Programming: | Feature unavailable |
| Alarm LED - Alarm output: | None |
| Measurement accuracy B00006302: | NNB |
| Connector(s): | Hirschmann 8 pin MQS connector |
| Supply voltage: | 9 - 48 Volts DC |
| Power consumption: | NNB |
| Reverse polarity protection: | Up to 5 minutes |
| Short-circuit resistance: | Maximum 1 minute |
| Graduation: | Not applicable |
| Scale color: | Black version |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Display: | NNB |
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type - Material: | Double - PMMA - Anti-fog - Anti-glare |
| Front ring - Material - Color - Profile: | PC - Black front ring triangle clip-on - 9 Models optional |
| Housing material: | PC - Fire Retardant - UL94 |
| Front protection class: | IP67 according to IEC 60529 - In normal position |
| Back protection class: | IP52 according to IEC 60529 - In normal position |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | With standard PC Front Ring: -30°C to +80°C With chrome ABS front ring: -30°C to +70°C |
| CE Certification - ISO Production Certification: | Yes - NNB |
| REACH - RoHS - Lead-Free: | In accordance with 2002/95/EU Directive |
| Vibration resistance: | Sinus 2G - 10-500Hz - Duration 16 hours Noise 3G - 10-1000Hz - Duration 8 hours |
| Mechanical shock resistance: | Continuous: 25g - 6ms - 1Hz Single shock - 100g - 11ms Free fall: 1m - 3 times |
| EMC compliance according to: | DIN_EN 61000-6-1 DIN_EN 61000-6-2 DIN_EN 61000-6-3 DIN_EN 61000-6-4 |
| Chemical restent against: | Preservative Preservative remover Engine cleaner Methylated spirits Interior cleaner Beverages containing caffeine and tannin |
Data sheet
Specific References
You might also like