Functional description ViewLine Hour meter:
The use of viewline operating hours counters makes it easy to keep track of the prescribed service program of engines and to carry them out in a timely manner. The counter only switches on once the engine is in operation. As a result, only the actual hours worked by the engine are counted. The Veratron operating hours counters are available with or without LED backlight scale and digit lighting. They have a very clear and easy-to-read white or black shell. There are 9 different models of interchangeable front rings in 3 different colors and 3 different profiles. The maximum ambient temperature is 80°C with a plastic front ring and when using a chrome front ring it is 70°C. The ViewLine marine series is equipped with a double anti-fog lens. The standard series has a single lens. Veratron ViewLine instruments are protected against polarity reversal and short circuits. Below you will find the full specifications. If you have any questions about Veratron operating hours counters, please contact us by e-mail. Our technical staff will be happy to advise you on the Veratron programme and, of course, on our other products in the field of ship technology.
Veratron ViewLine Black A2C59510880 Specifications:
Dimensions and assembly:
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5 mm - 20 mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2 mm - 15 mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
Functional:
| Measuring range: | 0 - 99999.9 hours |
| Counter operating hours input signal: | Plus ignition switch (Ignition) |
| Measurement accuracy: | ± 5 sec/d (at 14V DC - 23°C - NL45) |
| Connection | Hirschmann 8 pin MQS connector |
Power supply:
| Supply voltage: | 9 to 30 V DC |
| Power consumption: | < 140 mA including warning LED |
| Reverse polarity protection: | Yes - 5 minutes |
| Short-circuit resistance: | No Veratron |
Scale & pointer:
| Graduation: | 6 Digits |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Hours digits: | White with LED lighting |
| Alarm LED: | Red (632nm) |
| Programming: | Veratron USB software kit |
Version:
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round Black (Interchangeable) |
Degree of protection and certification:
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +80°C (Plastic front ring) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test: | IEC60068-D-2-6 & DIN EN60068-D2-D64 |
| Shock test: | IEC60068–2–27 & DIN EN 60068–2–29 |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Retail packaging:
- Veratron ViewLine Black A2C59510880 Operating Hours Counter
- Cable with Hirschmann connector 8-pin
- Front ring round black (replaceable)
- Spinlock nut
- Rubber gasket
- QR code
- Safety and Installation Instructions