€85.00 (VAT Excl.)
VDO N02-124-106
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
| Engine oil pressure scale top: | 0 to 5 Bar |
| Engine oil pressure scale underneath: | 0 to 72 PSI |
| Engine oil pressure input signal: | VD Pressure Sensor 10 to 184 Ohm |
| Measurement accuracy: | < 4% of the full shell |
| Connection: | AMP 6.3mm |
| Supply voltage: | 12V DC |
| Reverse polarity protection: | No |
| Short-circuit resistance: | No |
| Graduation: | 90° |
| Scale color: | White |
| Scale lighting: | Backlight 605nm |
| Pointer: | Red |
| Alarm LED: | Red (optional) |
| Model: | VDO OceanLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round Black (Interchangeable) |
Data sheet
Specific References