VDO 363-801-006-002C
| Pressure measurement range: | 0 - 20 Bar 0 - 290 PSI 0 - 2000 KPa |
| Maximum pressure: | 40 Bar for 2 seconds |
| Thread: | M10 x 1 |
| Thread + nut length (L1): | 17 mm |
| Thread length (L2): | 10 mm |
| Torque: | 40 Nm |
| Operating Temperature: | -40 °C to +125 °C |
| Pressure medium: | Oil - petroleum - diesel - gasoline - air |
| Supply voltage: | 18 - 32 V DC |
| Output signal: | 0.25 - 4.75 V |
| Pressure sensor output signal: | 2-pole insulated from ground |
| Warning contact: | None |
| Pressure sensor connection: | Bayonet ISO15170 |
| 2009 VDO DE Katalog | Page 125 |
| Type of connection: | Model: EPS |
| VDO En Du Pressure Sensors Tables: | No VDO |
| VDO Pressure sensors are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References