VDO 360-081-029-099C
| Pressure measurement range: | 0 - 5 Bar 0 - 72.5 PSI 0 - 500 KPa |
| Maximum pressure: | 30 Bar for 2 seconds |
| Thread: | M12 x 1.25 |
| Thread + nut length (L1): | 19.5 mm |
| Thread length (L2): | 10 mm |
| Torque: | 40 Nm |
| Operating Temperature: | -25 °C to +100 °C |
| Pressure medium: | Oil - petroleum - diesel - gasoline - air |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value: | 10 - 184 Ohms |
| Pressure sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Pressure sensor connection: | M4 Plastic knurled nut |
| VDO 2014 Vehicle Electronics Catalog: | Page 121 - 122 |
| Type of connection: | Model: A |
| VDO En Du Pressure Sensors Tables: | VDO Datasheet Table 3 |
| VDO Pressure sensors are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References