VDO 340-807-001-001C
| Thread: | M22 x 1.5 Female |
| Maximum speed: | 3,000 RPM |
| Operating Temperature: | -25 °C to +90 °C |
| Sensor length overall without thread: | 80 mm |
| Maximum drive torque: | 500 pcm |
| Degree of protection: | IP54 DIN 40050 |
| Supply voltage: | Independent |
| Output signal: | Isolated from mass |
| Connection: | 3-pole M4 Thread |
| No-load output voltage: | 19.3 V at 2,000 RPM no load |
| Output voltage tolerance: | 1% Nominal at 20 °C |
| 2010 EU VDO Sensors Catalog Download | Page 60 - 61 |
| Image: | 3-pole |
Data sheet
Specific References