Technical description Generator Speed and Speed Sensor:
VDO 340 808 001 004G Specifications:
Mechanical properties:
| Thread: | 7/8" - 18 NS-2A Female |
| Maximum speed: | 3,000 RPM |
| Operating Temperature: | -25 °C to +90 °C |
| Sensor length overall without thread: | 80 mm |
| Maximum drive torque: | 500 pcm |
| Degree of protection: | IP54 DIN 40050 |
Electrical properties:
| Supply voltage: | Independent |
| Output signal: | Isolated from mass |
| Connection: | 2-pole M4 Thread |
| No-load output voltage: | 19.3 V at 2,000 RPM no load |
| Output voltage tolerance: | 1% Nominal at 20 °C |
Datasheets - Tables:
| 2010 EU VDO Sensors Catalog Download | Page 60 - 61 |
| Image: | 2-pole |
Retail packaging:
- VDO 340-808-001-004G Generator Speed - Speed Sensor
- VDO Sensors are supplied - unless otherwise stated - without connection material
340-808-001-004G
Data sheet
- Speed Measuring range
- 0 - 3,000 RPM
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Engine control
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Thread
- 7/8" - 18 NS-2A Female
- Country of origin
- Czech Republic
- Functionality
- Generator sensors
- Connector type
- M4 Threaded Rod
- Category
- Generator sensors
- Article status
- Expired product
- Alternate format
- 340 808 001 004G
340/808/1/4G
Specific References
- EAN13
- 4103590949493
- MPN
- 340-808-001-004G