€43.92 (VAT Excl.)
| Thread: | M18 x 1.5 |
| Frequency: | 250 Hz = 15,000 Pulses per minute |
| Operating Temperature: | -30°C to +140°C |
| Sensor length overall (L4): | 99.9 mm |
| Sensor length (L1): | 24.9 mm |
| Sensor length (L2): | 63.4 mm |
| Sensor length (L3): | 64.55 - 64.20 mm |
| Supply voltage: | Independent |
| Output signal: | Isolated from mass |
| Connection: | Connector 2-pole Kostal M24 x 1 Pin diameter 4 mm |
| Internal resistance: | 1,050 Ohm ± 100 Ohm |
| 2010 EU VDO Sensors Catalog Download | Page 64 - 65 |
| Image: | A |
| ZF Part Number: | 0501 313 968 |
Data sheet
Specific References