Description Inductive speedo and tacho sender:
VDO 340 804 006 007C Full technical specifications:
Mechanical features:
| Thread: | M18 x 1.5 Male |
| Frequency: | 250 Hz = 15,000 Pulses per minute |
| Operating temperature: | -30°C to +140°C |
| Sender length overall (L4): | 62 mm |
| Sender length (L1): | 33 mm |
| Sender length (L2): | 34 mm |
| Sender length (L3): | 35.1 ± 0.1 mm |
Electrical features:
| Operating voltage: | Independent |
| Signal output: | Insulated return |
| Connector: | Blade 2 x 6.3 x 0.8 mm |
| Internal resistance: | 1,050 Ohm ± 100 Ohm |
Datasheets and Tables:
| 2010 EU VDO Sensors Catalogue Download | Page 64 - 65 |
| Image: | B |
VDO Sender 340-804-006-007C replaces manufacturer OEM number:
| MAN Part number: | 81.27120-0050 |
| ZF Part number: | 90126512 |
Retail package:
- VDO 340-804-006-007C Inductive tacho - speedo sender
- VDO Sensors are - unless otherwise noted - delivered without connecting material
340-804-006-007C
Data sheet
- Measuring range
- 0 - 250 Hz
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Engine control
- Sensor type
- RPM Induction
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Thread
- M18 x 1.5 Male
- Country of origin
- Czech Republic
- Functionality
- Induction sensors
- Connector type
- Flat plug 6.3 x 0.8 mm
- Category
- Induction sensors
- Article status
- Available to order
- Alternate format
- 340 804 006 007C
340/804/6/7C
Specific References
- EAN13
- 4103590690432
- MPN
- 340-804-006-007C