Veratron A2C59514812
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 85 mm - 3 3/8 Inch and 93 mm 3 2/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
| Rudder position measuring range: | -45° to +45° rudder angle |
| Input signal rudder level indicator: | Veratron 440-102-001-001D Rudder level sensor 3-180 Ohm |
| Suitable sensors: | Veratron 440-102-001-001D Rudder position sensor 3-180 Ohm |
| Measurement accuracy: | < 2.5 % of the full scale |
| Connection: | Hirschmann 8 & 14 pin MQS connector |
| Supply voltage: | 8 to 32 V DC |
| Power consumption: | < 175 mA including warning LED |
| Reverse polarity protection: | Yes - 1 minute |
| Short-circuit resistance: | Yes - 1 minute |
| Graduation: | 90° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Pointer: | White with LED lighting |
| Alarm LED: | Red (632nm) |
| Programming: | Veratron USB software kit |
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round Black (Interchangeable) |
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +80°C (Plastic front ring) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test | 25G - 6ms - 1Hz |
| Shock test: | 100G - 11ms |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Data sheet
Specific References