| Temperature measurement range: | +40 °C to +120 °C |
| Minimum - Maximum Operating Temperature: | -40 °C to +150 °C |
| Thread: | M16 x 1.5 |
| Sensor length + thread (L): | 29 mm |
| Sensor diameter: | 9 mm |
| Torque: | 30 Nm |
| Temperature medium: | Oil - petroleum - diesel - gasoline - air - water - coolant |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value: | 287.4 - 22.7 Ohm |
| Temperature sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Temperature sensor connection: | Flat plug straight 6.3 x 0.8 mm |
| VDO 2014 Vehicle Electronics Catalog: | Page 136 - 137 |
| Type of connection: | Model: A |
| VDO En Du Temperature Sensors Tables: | VDO table: 1 - (See images) |
| Temperature 100 °C > Resistance: | 100 °C = 38.47 Ohm ± 2.98 Ohm |
| VDO Temperature sensors are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References