VDO 323-803-001-022D
| Temperature measurement range: | +40 °C to +120 °C |
| Minimum - Maximum Operating Temperature: | -40 °C to +150 °C |
| Thread: | M14 x 1.5 |
| Sensor length + thread (L): | 40 mm |
| Sensor diameter: | 10.8 mm |
| Torque: | 20 Nm |
| Temperature medium: | Oil - petroleum - diesel - gasoline - air - water - coolant |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value: | 287.4 - 22.7 Ohm |
| Temperature sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| Warning contact: | 118 °C ± 3 °C |
| Load warning contact | 1.2 to 3 Watt induction-free |
| Warning contact properties | Contact closes with rising temperature |
| Temperature sensor connection: | Flat plug straight 6.3 x 0.8 mm |
| Warning contact connection: | Flat plug straight 4.8 x 0.8 mm |
| VDO 2014 Vehicle Electronics Catalog: | Page 142 - 143 |
| Type of connection: | Model: A |
| VDO And Du Temperature Sensors Tables: | VDO table: 1 - (See images) |
| Temperature 100 °C > Resistance: | 100 °C = 38.47 Ohm ± 2.98 Ohm |
| VDO Temperature sensors are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References
You might also like