VDO 232-011-017-099D
| Temperature switching point: | 98 °C ± 3 °C |
| Maximum operating temperature: | 120 °C |
| Thread: | 5/8-18 UNF-2A |
| Length of sensor element + nut (L): | 29 mm |
| Sensor diameter: | 10 mm |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Switch function: | Contact closes at temperature > 98 °C |
| Temperature switch output signal: | 1-pole min to ground |
| Contact response: | Slow |
| Switching capacity: | Maximum 1.2 - 3 Watt non-inductive |
| Temperature switch connection: | Flat plug 6.3 x 0.8 mm |
| VDO 2014 Vehicle Electronics Catalog: | Page 148 - 150 |
| Type of connection: | Model: A |
| VDO Temperature switches are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References