Description Cockpit International Time Clock:
VDO Cockpit International 370 214 031 001G specifications:
Sizes and mounting:
| Installation (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 53 mm |
| Locking height with Spinlock nut: | 0.5 mm - 20 mm |
| Locking height with bracket: | Not available |
| Flushmount: | None |
Functionality:
| Measurement range: | 0 - 12 H |
| Time adjustment: | Push button |
| Accuracy: | Not specified by VDO |
| Connection: | AMP Male blade connector 6.3 x 0.8mm (2x) |
| Illumination connection: | AMP Male blade connector 6.3 x 0.8mm |
Power supply:
| Operating voltage: | 11 - 16 Volt DC |
| Current consumption without illumination: | < 10 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| Short circuit protection: | Not specified by VDO |
Dial & Pointer:
| Deflection angle: | 360° |
| Dial colour: | Black |
| Dial Illumination: | Floodlight 12V - 3.4 Watt White - Green - Red and 24V - 3 Watt - Optional |
| Pointer: | Red backlight |
| Warning indication: | None |
| Programming: | None |
Design:
| Model: | Cockpit International |
| Lens: | Single - Anti-glare |
| Standard bezel: | Triangular black (Threaded ring) |
Protection and standards:
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone proof - UV proof |
| Rear protection class: | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | Not specified by VDO |
| Operating temperature: | -30°C to +85°C |
| CE standard: | Yes |
| DNV GL Certification: | Not specified by VDO |
| Mechanical shock 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC test: | According to EN 13309 and ISO 13766 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Plastic flame retardant |
Retail package:
- VDO Cockpit International A2C6252994866 Clock
- Spinlock nut
- Connecting material order separately
370-214-031-001G
Data sheet
- Measuring range
- 0 - 12 H
- Warning indication
- None
- Supply voltage
- 11 - 16 Volt DC
- Packaging
- VDO Instrument retail
- Application
- VDO Navigation
- Series
- VDO Cockpit International
- Lens
- Plastic single anti-reflective
- Country of origin
- Malaysia
- Color
- Black
- IP Class front
- IP64 (DIN 40050)
- Installation size
- 52 mm - 2 1/16 Inch
- Functionality
- Time
- Front ring interchangeable
- Yes - Special tools required
- Front ring model
- Black triangle
- Communication
- Analogue
- Category
- Time clocks
- Article status
- Available to order
Specific References
- EAN13
- 4103590691644
- MPN
- 370-214-031-001G