€96.08 (VAT Excl.)
Veratron A2C59513445
Viewline quartz clocks are characterized by their high accuracy and resistance to extreme external influences. When mounting the clock, it should be taken into account that an external moment push button is required to set the time. The Veratron quartz clocks come with an LED backlight scale and hand lighting. They have a very clear and easy-to-read white or black shell. There are 9 different models of interchangeable front rings in 3 different colors and 3 different profiles. The maximum ambient temperature is 80°C with a plastic front ring and when using a chrome front ring it is 70°C. The ViewLine marine series is equipped with a double anti-fog lens. The standard series has a single lens. Veratron ViewLine contrast to the rest of the series, quartz clocks are not protected against polarity reversal and short circuits. Below you will find the full specifications. If you have any questions about Veratron quartz clocks, you can contact us by e-mail. Our technical staff will be happy to advise you on the Veratron programme and, of course, on our other products in the field of ship technology.
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5 mm - 20 mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2 mm - 15 mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
| Measuring range: | 0 to 12 hours |
| Setting time: | External push button A2C59512684 |
| Measurement accuracy: | ± 5 sec/d (at 23°C) |
| Connection | Hirschmann 8 pin MQS connector |
| Supply voltage: | 8 to 16 V DC |
| Power consumption: | < 10 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes - 5 Minutes / Not for Pin 3 & 5 |
| Short-circuit resistance: | 2 hours |
| Graduation: | 360° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Hands: | White with LED lighting |
| Alarm indication: | None |
| Programming: | External push button A2C59512684 |
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round Black (Interchangeable) |
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +80°C (Plastic front ring) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test | Sinus 2g - 10-500Hz - for 16h |
| Shock test: | 100G - 11ms |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Data sheet
Specific References
You might also like