€49.28 (VAT Excl.)
VDO 332-040-001G
| Mounting (hole) diameter and outer diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Mounting depth: | 67.5 mm |
| Mounting height with Spinlock nut: | Not available |
| Mounting height with bracket: | 0.5mm - 8mm |
| Flush mounting: | None |
| Voltmeter range: | 18 to 32V DC |
| Sensor signal voltmeter: | 0-32V DC battery power |
| Accuracy: | Not specified by VDO |
| Connection: | AMP Male Spade connector 6.3 x 0.8 mm (2x) |
| Lighting connection: | AMP Male Spade Onnector 6.3 x 0.8 mm (2x) |
| Operating voltage: | 21.5 - 30 Volt DC |
| Power consumption without lighting: | 63 mA |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| Short circuit protection: | Not specified by VDO |
| Angle of Departure: | 90° |
| Dial color: | Black |
| Dial Lighting: | Power light 12V - 3.4 Watt white - green - red and 24V - 3 Watt - optional |
| Pointer: | Red |
| Warning indication: | None |
| Programming: | None |
| Model: | Cockpit International |
| Lens: | Single - Anti-Reflective |
| Standard edge: | Triangular black (Screw-down ring) |
| Front protection class: | IP64 (DIN 40050) - Ozone resistant - UV resistant |
| Back protection class: | IP42 (DIN 40050) |
| Relative humidity: | Not specified by VDO |
| Operating Temperature: | -30°C to +85°C |
| CE standard: | Yes |
| DNV GL Certification: | Not specified by VDO |
| Mechanical shock 8 hours: | Max: 1G - 25Hz - 2000Hz |
| EMC test: | According to EN 13309 and ISO 13766 |
| Nominal position: | NL 0 to NL 90 - DIN 16257 |
| Housing: | Galvanized and chrome-plated |
Data sheet
Specific References