€591.82 (VAT Excl.)
VDO N02-240-906
| Tank depth: | 1,200 mm - 1,500 mm |
| Outer diameter sensor surface-mounted part: | 72.5 mm |
| Sensor net hole size: | 42 mm |
| Mounting flange: | 80 mm |
| Sensor height above tank: | 40 mm |
| Tank types: | Plastic - Stainless Steel - Aluminum |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Liquids: | Shower water - Kitchen drainage - Toilet - Drinking water |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Output signal: | 4 - 20 mA |
| Sensor signal: | Galvanically isolated |
| Warning contact: | Adjustable |
| VDO 2014 EN Full Program Catalog: | Page 206 |
| Type of connection: |
Data sheet
Specific References