Functional description ViewLine Waste water level meter:
Water tanks are divided into drinking water and holding tanks. The waste water tanks are then subdivided into greywater (from sink and shower) and black water (= greywater + toilet connection). Veratron ViewLine capacitive water tank measuring equipment is suitable for measuring both drinking water, greywater and black water tanks. viewline water tank level gauges have double glazing and an interchangeable front ring. The instruments are suitable for capacitive 4-20mA level sensors in wastewater. These instruments and sets are only suitable for plastic (waste) water tanks. As a float, a level sensor is used in these sets that works according to the capacitive principle without 'floating' or other moving parts. The level sensors are infinitely adjustable to the tank depth (minimum 80 mm and maximum 1500 mm). The 'measuring pins' are pushed through the flange to just above the bottom of the tank. For use in steel/stainless steel/aluminium tanks, a galvanically isolated level sensor is available. The ViewLine holding tank gauges have an integrated red warning LED Available as standard in white or black dial with different models and colors of clippable front rings.
Veratron ViewLine Black A2C59512342 Specifications:
Dimensions and assembly:
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
Functional:
| Dirty water level measuring range: | 0 - 1/2 - 1/1 |
| Waste water level input signal: | Veratron Capacitive sensor 4 - 20mA |
| Measurement accuracy: | < 2.5 % of the full scale |
| Connection | Hirschmann 8 pin MQS connector |
Power supply:
| Supply voltage: | 8 - 32 V DC |
| Power consumption: | < 140 mA including warning LED |
| Reverse polarity protection: | Yes - 5 minutes |
| Short-circuit resistance: | Yes - 1 minute |
Scale & pointer:
| Graduation: | 90° |
| Scale color: | Black |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Pointer: | White with LED lighting |
| Alarm LED: | Red (632nm) |
| Programming: | Veratron USB software kit |
Version:
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round Black (Interchangeable) |
Degree of protection and certification:
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +80°C (Plastic front ring) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test | 25G - 6ms - 1Hz |
| Shock test: | 100G - 11ms |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Retail packaging:
- Veratron ViewLine Black A2C53210834 Waste Water Level Meter
- Cable with Hirschmann connector 8-pin
- Front ring round black (replaceable)
- Spinlock nut
- Rubber gasket
- QR code
- Safety and Installation Instructions
- Delivery excluding Veratron waste water level sensor N02-240-902