VDO X10-224-014-036
| Tube length: | 500 mm ± 2.0 mm |
| Minimum tank depth: | 500mm ± 2.0mm + 4.0mm |
| Auxiliary spring: | No |
| Mounting flange: | 6-Hole 80 mm |
| Operating Temperature: | -25 °C to +65 °C |
| Liquids: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 63.3 Ohms ± 1.4 Ohms |
| Resistance value full: | 1.0 Ohm ± 0.4 Ohm |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
| Fuel tube sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| VDO 2014 EN Full Program Catalog: | Page 188 - 190 |
Data sheet
Specific References
You might also like