VDO A2C59510975
| Tank depth: | 145 mm - 400 mm |
| Mounting flange: | 6-Hole 80 mm |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 2 Ohms |
| Resistance value full: | 90 Ohm |
| Warning contact: | Yes |
| VDO 2012 EN-DE Lever arm sender: | Page 11 |
Data sheet
Specific References