Technical description Plastic Fuel Lever Float Sensor:
VDO 221 824 054 055C Specifications:
Mechanical properties:
| Tank depth: | 670 mm + 2 mm |
| Mounting flange: | Bayonet 50.5 - 55.0 mm |
| Operating Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - petrol |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value empty: | 3 Ohms |
| Resistance value full: | 180 Ohms |
| Warning contact: | None |
| Warning function: | Optional VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
Datasheets and tables:
| VDO 2012 EN-DE Lever arm sender: | Page 3 |
Retail packaging:
- VDO 221 824 054 055C Fuel siphon float level sensor
- VDO Sensors are - unless otherwise stated - supplied without connection material
221-824-054-055C
Data sheet
- Measuring range
- 3 - 180 Ohm
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- 650 mm to 700 mm
- Signal analog
- Empty - Full : 3 - 180 Ohm
- Sensor type
- Fuel siphon sensors as standard
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Country of origin
- Romania*
- Installation size
- 50.5 - 55.0 mm Bayonet
- Functionality
- Fuel level and pump
- Connector type
- DIN 72585 A1-2.1 SN/K1
- Communication
- Analogue
- Category
- Fuel level sensors
- Article status
- Expired product
Specific References
- EAN13
- 4103590687791
- MPN
- 221-824-054-055C