| Pressure measurement range: | 0 - 5 Bar 0 - 72.5 PSI 0 - 500 KPa |
| Maximum pressure: | 30 Bar for 2 seconds |
| Thread: | M18 x 1.5 |
| Thread + nut length (L1): | 20.5 mm |
| Thread length (L2): | 12 mm |
| Torque: | 100 Nm |
| Operating Temperature: | -25 °C to +100 °C |
| Pressure medium: | Oil - petroleum - diesel - gasoline - air |
| Supply voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance value: | 10 - 184 Ohms |
| Pressure sensor output signal: | 1-pole min to ground |
| Warning contact: | 0.40 Bar ± 0.2 Bar |
| Load warning contact | Maximum 5 Watt induction-free |
| Warning contact properties | Contact closes when pressure drops |
| Pressure sensor connection: | M4 Flat plug 4.8 x 0.8 mm 50° |
| Warning contact connection: | Flat plug 6.3 x 0.8 mm 50° |
| VDO 2014 Vehicle Electronics Catalog: | Page 123 - 125 |
| Type of connection: | Model: C |
| VDO En Du Pressure Sensors Tables: | VDO Datasheet Table 3 |
| VDO Pressure sensors are used in, among other things: | Automotive industry - Shipbuilding - Mechanical engineering - Agriculture and road construction Vehicles |
Data sheet
Specific References