€316.13 (VAT Excl.)
| Thread: | M18 x 1.5 Female |
| Maximum speed: | 4,500 RPM |
| Operating Temperature: | -30 °C to +150 °C |
| Sensor length overall: | 70.7 mm |
| Thread length: | 8 mm ± 2 mm |
| Sensor drive: | 2.6 x 2.6 mm Male |
| Degree of protection: | IP57 DIN 40050 |
| Supply voltage: | 10.8 - 16V DC |
| Output signal: | Isolated from mass |
| Connection: | Tyco push-on connector 3-pin 2.8 mm flat plug |
| Power consumption: | 13 mA |
| Response time: | TR = 10 μs - TF = 10 μs |
| Duty cycle: | (t on + t off) / t on = 1.25 to 5 |
| Number of pulses per revolution: | 4 |
| 2010 EU VDO Sensors Catalog Download | Page 62 - 63 |
| Image: | 1 |
Data sheet
Specific References