Technical description Hall Speed and Speed Sensor:
VDO X10 340 006 001 Specifications:
Mechanical properties:
| Thread: | M22 x 1.5 Female |
| Maximum speed: | 5,000 RPM |
| Operating Temperature: | -40 °C to +150 °C |
| Sensor length overall: | 57.6 mm |
| Thread length: | 8 mm ± 2 mm |
| Sensor drive: | 3.1 mm Male |
| Degree of protection: | IP 67 |
Electrical properties:
| Supply voltage: | 4.5 - 28V DC |
| Output signal: | Isolated from mass |
| Connection: | 5 meter cable |
| Power consumption: | 9 mA |
| Number of pulses per revolution: | 8 |
Datasheets - Tables:
| TU00-0340-5204620 Hall Sensor 07/03 | Page 4 |
| Image: | 1 and 2 |
Retail packaging:
- VDO X10-340-006-001 Hall speed sensor
- VDO Sensors are supplied - unless otherwise stated - without connection material
X10-340-006-001
Data sheet
- Speed Measuring range
- 0 - 5,000 RPM
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Engine control
- Sensor type
- RPM Hall effect
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Thread
- M22 x 1.5 Female
- Functionality
- Hall Effect Sensors
- Connector type
- 5 Meter cable
- Category
- Hall Effect Sensors
- Article status
- Expired product
- Alternate format
- X10 340 006 001
X10/340/6/1
Specific References
- MPN
- X10-340-006-001