Veratron A2C59512349
| Built-in (Hole) diameter and Outside diameter: | 52 mm - 2 1/16 Inch and 59.25 mm - 2 1/3 Inch |
| Installation depth: | 50 mm |
| Panel thickness with spinlock nut: | 0.5mm - 20mm |
| Panel thickness with bracket mounting: | 2mm - 15mm (Optional) |
| Flushmount mounting: | Optional kit A2C59510864 |
| Rpm measuring range: | 0 to 8,000 RPM |
| Input signal standard tachometer: | Alternator connection: W Ignition connection: 1 Outboard Motor: Ignition Coil |
| Suitable sensors: | Hall sensor (no open collector) Induction sensor Square wave sensor (no open collector) |
| Measurement accuracy: | < 2.5 % of the full scale |
| Connection: | Hirschmann 8 pin MQS connector |
| Supply voltage: | 8 to 32 Volts DC |
| Power consumption: | < 175 mA including warning LED |
| Reverse polarity protection: | Yes - 1 minutes |
| Short-circuit resistance: | Yes - 1 minute |
| Graduation: | 240° |
| Scale color: | White |
| Scale lighting: | Amber LED backlight 605nm |
| Pointer: | Red with LED lighting |
| Alarm LED: | Red (632nm) |
| Programming: | Veratron USB software kit |
| Model: | Veratron ViewLine Marine |
| Front glass type: | Double - Anti-fog - Anti-glare |
| Standard front ring: | Round white (Interchangeable) |
| Front protection class: | IP67 (IEC 60529) |
| Back protection class | IP52 |
| Relative humidity: | Maximum 95% |
| Operating Temperature: | -30°C to +80°C (Plastic front ring) |
| CE Certification: | Yes |
| DNV GL Certification: | Yes |
| Vibration test | 25G - 6ms - 1Hz |
| Shock test: | 100G - 11ms |
| Drop test: | 1 Meter - 3x |
| Fire safety: | UL94-VD |
Data sheet
Specific References