Description Fuel lever-arm sender:
VDO 226 801 015 001C Full technical specifications:
Mechanical features:
| Tank depth: | 150 mm - 600 mm |
| Mounting flange: | 5-Hole SAE 54 mm |
| Operating temperature: | -25 °C to +65 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - gasoline |
Electrical features:
| Operating voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance empty: | 3 Ohms ± 1.5 Ohms |
| Resistance full: | 180 Ohms |
| Warning contact: | None |
| Optional warning contact: | VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
Datasheets and Tables:
| VDO 2012 EN-DE Lever arm sender: | Page 4 |
Retail package:
- VDO 226 801 015 001C Lever arm fuel level sender
- VDO Sensors are - unless otherwise noted - delivered without connecting material
226-801-015-001C
Data sheet
- Measuring range
- 3 - 180 Ohm
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- Yes
- Packaging
- VDO Sensor OEM bulk packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- Adjustable: 150mm - 600mm
- Signal analog
- Empty - Full : 3 - 180 Ohm
- Sensor type
- Fuel siphon sensors as standard
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Country of origin
- Switzerland
- Installation size
- 54mm SAE 5-Hole Flange
- Functionality
- Fuel level and pump
- Connector type
- Flat plug 6.3 x 0.8 mm
- Communication
- Analogue
- Category
- Fuel level sensors
- Article status
- Available to order
Specific References
- EAN13
- 4103590688873
- MPN
- 226-801-015-001C