Description Fuel lever-arm sender plastic:
VDO 221 824 054 056C Full technical specifications:
Mechanical features:
| Tank depth: | 535 mm + 2 mm |
| Mounting flange: | Bayonet 50.5 - 55.0 mm |
| Operating temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Fuel: | Oil - petroleum - diesel - gasoline |
Electrical features:
| Operating voltage: | 6 - 24 V DC |
| Resistance empty: | 3 Ohms |
| Resistance full: | 180 Ohms |
| Warning contact: | None |
| Optional warning contact: | VDO A2C59510886 Makepoint Switch |
Datasheets and Tables:
| VDO 2012 EN-DE Lever arm sender: | Page 3 |
Retail package:
- VDO 221 824 054 056C Lever arm fuel level sender
- VDO Sensors are - unless otherwise noted - delivered without connecting material
221-824-054-056C
Data sheet
- Measuring range
- 3 - 180 Ohm
- Warning contact
- None
- Supply voltage
- 6 - 24 Volt DC
- Adjustable sensor
- No
- Packaging
- VDO Sensor retail packaging
- Application
- VDO Level measurement
- Tank depth range
- 500 mm to 550 mm
- Signal analog
- Empty - Full : 3 - 180 Ohm
- Sensor type
- Fuel siphon sensors as standard
- Sensor signal
- Isolated from mass
- Country of origin
- Romania*
- Installation size
- 50.5 - 55.0 mm Bayonet
- Functionality
- Fuel level and pump
- Connector type
- DIN 72585 A1-2.1 SN/K1
- Communication
- Analogue
- Category
- Fuel level sensors
- Article status
- Expired product
Specific References
- EAN13
- 4103590687807
- MPN
- 221-824-054-056C