VDO 408-411-005-013P
The servomotor must not be operated against externally arranged end stops. Arrange the linkage to permit a certain external mechanical play in order for the motor to reach the internal electrical end stop in both clockwise (CW) and counterclockwise (CCW) direction.
For higher output torque requirements, see servomotor with output torque 250 Ncm (Part number 408-422-006-001).
| Operating Voltage: | 24 VDC |
| Type of drive: | PWM (Pulse Width Modulation) |
| Output Torque: | CW/CCW 180 Ncm |
| Mechanical operating range: | 120° +/- 5° |
| Response time, full stroke CW/CCW: | < 250 ms |
| Material housing: | Aluminium |
| Operating temperature: | -40 °C to +120 °C |
| IP Protection class: | IP54A (DIN 40050) |
| Vibration: | Max. +/-2mm, 10 - 24 Hz Max. 8g, 24 - 2000 Hz |