408-403-002-001C
Description:
This electric drive was designed by VDO to operate a fuel injection pump lever of a diesel engine in combination with an electronic VDO controller. A pulse-width modulated (PWM) signal is used to drive the permanent magnet DC motor.
Construction:
Waterproof die-cast aluminum housing with PTFE membrane for pressure equalization. Three-speed transmission transmits power from the DC motor to the output shaft via an electromagnetic clutch. A conductive plastic potentiometer provides feedback. Connection cable with connector.
Technical data:
| Rated voltage | 12 V |
| Rated torque | 400 Ncm counterclockwise (AGB) 300 Ncm clockwise (tempostat®) |
| Closed-to-open stroke time | ≤ 2 s |
| Insulation resistance | ≥ 500 kΩ |
| Dielectric strength | 500 V |
| Operating temperature | -25 °C to +90 °C |
| Protection rating | IP56 DIN 40050 Part 9 |
| Max. tightening torque for Drive Shaft | 10 Nm |
| Max. tightening torque for Fastening screws | 12Nm (at 9 mm screw-in depth) |
| Mechanical angle | 103° ± 5° |
| Connector | ITT Canon Sure Seal, 7-pin |