€1,453.68 (VAT Excl.)
VDO 408-403-002-001G
The servomotor must not be operated against externally arranged end stops. Arrange the linkage to permit a certain external mechanical play in order for the motor to reach the internal electrical end stop in both clockwise (CW) and counterclockwise (CCW) direction.
For higher output torque requirements, see servomotor with output torque 250 Ncm (Part number 408-422-006-001).
| Operating Voltage: | 24 VDC (min 20 - max 30 VDC) |
| Type of drive: | PWM (Pulse Width Modulation) |
| Max current drain: | 750 mA |
| Potentiometer, serial resistance, Pin 5-7: | 1.400 Ohm |
| Resistance Pin 6-7: | ccw-min. 84 ohm cw-max 1.400 Ohm |
| Shaft contact (SK): | NC in ccw position. Max current: 1 A |
| Output Torque: | CW/CCW 180 Ncm |
| Electrical operating range: | 102° +/- 3° |
| Mechanical operating range: | 120° +/- 5° |
| Response time, full stroke CW/CCW: | < 500 ms |
| Material housing: | Aluminium |
| Operating temperature: | -30 °C to +120 °C |
| Storage temperature : | -40 °C to +120 °C |
| IP Protection class: | IP54A (DIN 40050, part 9) |
| Vibration: | Max. +/-2mm, 10 - 24 Hz Max. 8g, 24 - 2000 Hz |